Зв'язки з громадськістю

 

Співпраця з Енергодарським міським центром соціальної служби для сім'ї, дітей та молоді

Чому потрібен патронат?

Щороку в українських судах розглядається близько 10 тисяч справ щодо позбавлення батьківських прав, і близько 80% з цих справ задовольняються, тому діти потребують сімейного влаштування" - слова Лариси Стриги з МБО "Партнерство "Кожній дитині", які допомогли узаконити послугу патронату в 2016 році.

Патронат – це соціальна послуга, яку надають дитині, поки фахівці соціальних служб працюють з її батьками. Це означає, що процес розлучення із сім’єю буде для неї менш травмуючим. Адже послуга патронату надається в домашніх умовах, є короткотривалою (до 6 місяців) та орієнтована на потреби дитини.

Патронатні вихователі здійснюють догляд, виховання та реабілітацію дитини та водночас підтримують зв’язок з рідними. Перш ніж надавати цю послугу вони проходять співбесіду та навчання з 12 занять, яке стосується як самої послуги, так і виховання дітей, а ще роботи у міждисциплінарній команді фахівців, якою і є патронат.

Переваги патронату над інституційним доглядом.

Чи знаєте ви куди потрапляють діти, коли їм небезпечно знаходитися у своїй родині?!Спочатку за цією дитиною приїжджають незнайомі люди і забирають в лікарню, там вона перебуває, як правило, від 3-х до 7 днів. Потім потрапляє в притулок на невизначений термін.Чому невизначений? Бо в цей час команда фахівців допомагає біологічним батькам поліпшити їхнє становище, аби наприкінці цього процесу дитина до них таки повернулася.

Врятувати дитину від інтернату: три успішні історії, які варто масштабувати в Україні. Або ж навпаки – починається процес позбавлення батьківських прав та пошуку нової сімейної форми виховання (усиновлення, опікунство, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу).

Якщо ж такої не знаходять, то дитину поміщають в інтернатний заклад. Ці заклади постійно змінюються (наприклад, дитині виповнилося 7 років, а заклад для дошкільнят). В цей перелік може додатися ще перебування у психіатричній лікарні. Вже після закладу дитина вступає у ПТУ (проте далеко не в кожне, бо, як правило, такий заклад повинен мати гуртожиток із кухнею та санвузлом, та можливістю приймати дітей, які мають психічні порушення чи інвалідність). Після 18 років дитині держава нічого вже не винна, і залишається розраховувати тільки на свої сили. Якщо ж дитина мала групу інвалідності, то їй можуть запропонувати путівку в будинок для престарілих.

Наявність в громаді послуги патронату дозволяє скоротити цей складний шлях дитини та стати ланцюжком між рідною або новою сім’єю. Тобто дитина після вилучення з біологічної сім'ї одразу потрапляє у патронатну сім’ю, а після неї повертається або до батьків, або до нової сім’ї.

Саме так має реалізовуватися право дитини на сім’ю згідно Конвенції прав ООН.

На превеликий жаль в м.Енергодар відсутня послуга із термінового влаштування дітей, які не мають статусу позбавлених батьківських прав.

Тому, Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ЗАКЛИКАЄ небайдужих громадян, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки  до співпраці за адресою : м.Енергодар, вул. Козацька 17,  каб.№3,  тел.: 6-19-54, 066 153 4739 – Ірина Олександрівна.


 

     Директор                                                                               Тетяна СИДОРИК


Ірина Шапкіна 6 19 54

 

 

Чужих дітей не буває! 

            Кожна дитина має право на сімейне виховання, батьківську любов, тепло, ласку і піклування.

Діти – це квіти життя, але, щоб їх зростити, потрібно докласти багато зусиль та терпіння.

Роль батьків у цьому процесі переоцінити неможливо, адже мало дати дитині життя – потрібно її виховати, вдихнути у душу всю палітру материнської та батьківської любові. Лише в родині повною мірою забезпечуються  потреби дитини, створюються оптимальні умови для гармонійного розвитку, успішної соціалізації. Тільки в сім’ї дитина пізнає любов, почуває себе щасливою, вчиться будувати власну сім’ю, адже батьки не тільки дають їй життя, а й відповідають за догляд та виховання, передають досвід поколінь, прищеплюють моральні цінності та духовність, задовольняють щоденні потреби.

            На жаль, є діти, які не мають можливості виховуватися у біологічній сімї. За певних обставин вони залишилися без батьківського піклування. Дитинство дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування проходить в інтернатних закладах.

Інтернати спричиняють непоправну шкоду дітям, навіть найкращі з них не можуть забезпечити належної турботи та уваги дитині. Виховання в інтернатах особливо небезпечне для дітей віком від 0 до 3 років, на який припадає найважливіша фаза розвитку в житті дитини. Інтереси установи завжди переважають над індивідуальними потребами дитини, яку змушують бути «як всі». Як наслідок, дитина втрачає індивідуальність, у неї формується споживацька позиція, єдиними цінностями для неї стають матеріальні блага. Відсутність значущої особи в житті дитини, відсутність прикладу для наслідування не дає змоги усвідомити та  сформувати життєві орієнтири. Зростаючи в державних інституціях, діти не набувають достатніх навичок для успішної соціальної інтеграції.

Але ці діти не винні в тому, що трапилося в їхньому житті. Багато з них мріють про щасливу родину і сподіваються, що хтось їх полюбить по-справжньому, назве своїм сином чи донькою.

Сподіваються і чекають. Можливо саме на Вас. Цим дітям потрібні батьки – мудрі і чуйні. Такими можете бути саме ВИ!.

Якщо Ви не байдужі до долі таких дітей, з особливою силою відчуваєте всю трагедію ситуації та здатні змінити життя хоча б однієї дитини – прийміть її у свою родину!

Якщо не існує можливості для дитини жити з рідними батьками, є альтернатива – влаштування у прийомну сім’ю. Це сім’я, яка добровільно, на власну житлову площу взяла із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання

Дитина зберігає свій статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування та користується усіма відповідними пільгами. Держава забезпечує всебічну підтримку прийомної сім’ї, а саме: щомісячну грошову допомогу на утримання дітей, грошову винагороду батькам та соціальне супроводження цих сімей.

В Енергодарі вже створено 3 прийомних сім’ї, в яких отримують батьківську любов, тепло, опіку та зростають в сімейному оточенні 3 дитини-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Крім прийомних сімей, в місті функціонує 2 дитячих будинка сімейного типу, в якому виховуються 15 дітей – вихованців.

            Про більш детальну інформацію Ви зможете дізнатися, звернувшись до Енергодарського міського центру соціальних служб для  сімї, дітей та молоді  за адресою: вул.Козацька. буд.17, каб. №3, тел. 6 19 54.

 

                                               Послуга патронату над дитиною

 

               В Україні активно розвивається нова соціальна послуга для вразливих сімей з дітьми – патронат над дитиною.

         Патронат – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. 

Відповідно до нормативних документів, надають послугу з патронату над дитиною патронатний вихователь та добровільний помічник патронатного вихователя.

Важливо зазначити, що патронатний вихователь та помічник вихователя – це професіонали, адже вони проходять спеціальну підготовку – навчальний курс, який дозволяє опанувати всі нюанси догляду, розвитку дитини, особливостей роботи з дітьми, які за різних обставин не можуть бути зі своєю біологічною родиною.

У світі діяльність патронатного вихователя – це поширена і дуже почесна практика. Патронатний вихователь в Україні – унікальна професія, що з'явилася в рамках  державного соціального експерименту, розпочатого Міжнародною благодійною організацією «Партнерство «Кожній дитині» у 2009 році.

Наразі із 160 патронатних сімей, які функціонують в Україні, у Запорізькій області лише 2: у Комиш-Зорянській громаді та у Михайлівській райдержадміністрації.

Запорізька область вже  має позитивний досвід створення патронатних сімей.  В 2018 році в області була створена перша сім’я патронатного вихователя Людмили Стогній та її помічника Сергія Стогнія. Наразі, триває процес створення ще однієї сім’ї патронатного вихователя.

У чому полягає необхідність впровадження патронату поряд з іншими формами перебування та влаштування дітей?

Зазвичай, виявлені, знайдені чи вилучені з небезпеки діти, за відсутності близьких родичів, готових тимчасово взяти дитину до себе, направляються до інституційних закладів: притулків, центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР), будинків дитини, дитячих будинків, інтернатів, які не передбачають сімейного виховання та значно віддалені від місця попереднього проживання дитини, що ускладнює контакти дитини з родиною.

У інтернатному закладі діти, як правило, перебувають тривалий період,  а інколи – до набуття ними повноліття (з порушенням права дитини жити та виховуватися в безпечному сімейному середовищі). В той час, коли переважна більшість таких дітей має батьків або родичів, які, за умови професійної підтримки, могли б забезпечити належний догляд за дитиною.

Послуга патронату дозволяє запобігти інституційному розміщенню дитини й створити безпечні та належні умови для її розвитку, дає можливість дитині бути почутою, бути поруч  з дорослими, які готові професійно пояснити дитині, відповідно до її віку та стану, що відбувається в її житті та житті її родини, окреслити перспективу перебігу подій.

               Енергодарський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді запрошує долучитися до надання нової послуги альтернативного догляду дітей – сімейного патронату.
        Вичерпну інформацію з питань сімейного патронату Ви можете отримати
в  Енергодарському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, звернувшись  за адресою: вул. Козацька, 17, каб. 3, тел. 6 19 54, 4 38 44., 0661534739 Ірина Олександрівна.

   

     Директор                                                                                      Тетяна СИДОРИК

 

Ірина Шапкіна 6 19 54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар